Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Narciarze nad Jantarem

Treść

RYTRO. W Rytrze rozpoczęły się prace przy budowie ośrodka narciarsko-rekreacyjnego. W grudniu ma być oddana do użytku kolej krzesełkowa (przepustowość 2 tys. osób na godzinę). Na trzech trasach pojawią się miłośnicy zjazdów.

Przedsięwzięcie realizuje spółka z o. o. Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Rytro powołana dwa lata temu. 80 procent udziałów w tej firmie ma Małopolskie Towarzystwo Inwestycyjne, 20 - miejscowy samorząd. Przygotowania nabrały tempa po tym, jak jesienią 2004 r. Rada Gminy uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego opracowany przez zespół Marii Modzelewskiej z Nowego Sącza.

- Wiosną ruszyły roboty - mówi prezes Ryszard Fryc. - Po otrzymaniu wszystkich zezwoleń prowadzimy wycinkę drzew. Nad potokiem Roztoczanka budowana jest szeroka kładka, którą narciarze będą zjeżdżać do dolnej stacji. Autorem projektu jest sądecki architekt Marek Tarko. Czekamy na uzyskanie pozwolenia na budowę czteroosobowej kolejki krzesełkowej o długości ponad 700 metrów. Będą to urządzenia firmy Doppelmayer. Liczymy, że montaż rozpoczniemy w sierpniu. Ponadto w br. zainstalujemy dwa wyciągi na 400 i 100 metrów, aparaturę do sztucznego śnieżenia i oświetlenie trzech tras o długości: 800, 1000 i 1200 metrów.

Przed sezonem zimowym zmodernizowany zostanie dom wczasowy "Jantar" (ponad 130 miejsc noclegowych). Obok znajduje się hotel "Perła Południa", gdzie może gościć 250 osób. Urządzone zostaną parkingi. Otwarta będzie karczma i goprówka. W ramach inwestycji zostaną też wybudowane trasy biegowe, na co czekają m. in. sportowcy z UKS Ryter, którego prezesem jest Marian Dobosz. Bardzo pozytywnie odnosi się do tej inwestycji samorząd. Wójt Władysław Wnętrzak wielokrotnie podkreślał, że stacja narciarska to wielka szansa na rozwój Rytra, na stworzenie nowych miejsc pracy.

Ryszard Fryc dodaje, że prace w br. będą kosztowały ok. 12 mln zł. Budowa całego ośrodka potrwa do pięciu lat i pochłonie od 25 do 30 mln. W ramach tego projektu przewiduje się również urządzenie ośrodka hodowlano-jeździeckiego i "Wioski Życia" dla osób cierpiących na autyzm. (pg)

"Dziennik Polski" 2005-06-10

Autor: ab