Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Unijne spotkanie informacyjne

Treść

Chcemy więcej praktyki
Wniosek o informacje na temat praktycznego przygotowania do pozyskiwania środków z Unii Europejskiej zgłosili mieszkańcy Rytra podczas informacyjnego spotkania. Ponad połowa zebranych uznała też, że posiada wystarczającą wiedzę do podjęcia decyzji o udziale w referendum.

Było to zebranie lokalnej społeczności w kolejnej gminie Małopolskiej, przygotowane przez Biuro Integracji Europejskiej w Krakowie w ramach cyklu Gminnych Spotkań Europejskich. Wzięło w nim udział ponad 40 mieszkańców gminy Rytro a wśród nich młodzież z gimnazjum, która przygotowała na tę okazją specjalną wystawę o Unii.

W szkole z inicjatywy nauczyciela Andrzeja Janczury działa Klub Europejski, gdzie młodzież zdobywa wiedzę o Europie. Prowadząca prelekcję Jadwiga Nowakowska wicedyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pochwaliła ryterskich gimnazjalistów za zaangażowanie w pozyskiwaniu informacji na temat integracji Polski z UE.

Młodzież była zainteresowana sposobami przypływu siły roboczej w krajach Wspólnoty oraz możliwościami podjęcia przez nich pracy i nauki. Grupa rolników wyraziła swoje niezadowolenie i obawy o interesy narodowe, związane z dyktowaniem warunków uczestnictwa przez silniejsze państwa członkowskie.

Były też pytania o dopłaty do rolnictwa, choć w tej gminie dominującym kierunkiem rozwoju jest turystyka i agroturystyka. I właśnie szczegółowych i konkretnych informacji, związanych już z pozyskiwaniem unijnych środków domagali się mieszkańcy Rytra.

O tych zagadnieniach i pracach polskiego parlamentu związanych z przygotowaniem do integracji, mówił poseł Andrzej Czerwiński, członek Małopolskiej Rady Europejskiej. Na zakończenie spotkania w Rytrze odbyło się sondażowe głosowanie. Więcej niż połowa zebranych zadeklarowała, że jest gotowa do podjęcia decyzji o udziale w referendum, inni potrzebują jeszcze informacji, a negatywnie nastawionych nie było. W opinii wójta Władysława Wnętrzaka takie spotkania informacyjne powinny być bardziej ukierunkowane na potrzeby poszczególnych gmin i skierowane do konkretnych segmentów mieszkańców. (ATA)
Artykuł z 25 lutego 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Autor: DW